عنوان کتاب: جلوه‌های قرآنی در نگاه امام خمینی(س)

نویسنده: محمد امین صادقی ارزگانی
ناشر: چاپ و نشر عروج
چاپ دوم:1392
قیمت:12000تومان

«جلوه‌های قرآنی در نگاه امام خمینی(س)» عنوان کتابی است که از سوی محمد امین صادقی ارزگانی تالیف شده است. نویسنده، این اثر را در چهار فصل تنظیم کرده است. در فصل اول، مباحث کلی وحی شناسی، نحوه نزول وحی، رابطه وحی و عقل، تفاوت وحی با تجربه عرفانی و تجربه دینی و مانند آن بحث شده است و دیدگاه امام خمینی(ره) در موارد یاد شده، طرح و تبیین گردیده است.
نویسنده درباره ویژگی وحی و تفاوت آن با تجربه عرفانی از منظر امام خمینی(ره) می‌نویسد: «امام خمینی(ره)و سایر بزرگان صاحب نظر با الهام از این گونه آیات قرآن کریم تاکید نموده‌اند که وحی حقیقتی متعالی است که از مقام علمی حق تعالی به عنوان کلام الهی تنزل کرده تا این که در آخرین مرتبه به صورت الفاظ و کلمات برای پیامبر و به واسطه او برای مردم تجلی نموده است. پس مهم‌ترین امتیاز وحی به کشف و شهود(تجربه دینی) این است که وحی کلام الهی است، در حالی که کشف و شهود عارفانه و الهام و مانند آن چنین نیست. گرچه وحی و کشف و الهام به یک لحاظ شبیه همند و از سنخ معرفت حضوری هستند، ولی میان آن‌ها تفاوت بنیادین وجود دارد که از رهگذر آن، حقیقت وحی از تجربه عارفانه کاملا متمایز می‌شود».

       
 در فصل دوم، جلوه‌ای از عظمت و اعجاز قرآن بیان شده و مسائلی چون مظاهر و خاستگاه عظمت قرآن، جلوه‌هایی از اعجاز قرآن، تحریف ناپذیری قرآن، سر جاودانگی و جهانی بودن قرآن، وجود عقلی و فراعقلی قرآن و مانند آن مطرح شده و با تکیه به سخنان امام خمینی تحلیل گریده است.
یکی از زیباترین جلوه‌های اعجاز قرآن که در کلمات امام خمینی(ره) مورد توجه خاصی قرار گرفته و ایشان از آن به « بزرگ‌ترین و بالاترین معجزه قرآن» یاد کرده است، جنبه عرفانی و معنوی قرآن است. حضرت امام در این باره فرمودند «این کتاب عزیز در محیطی و عصری نازل شد که تاریک‌ترین محیط و عقب‌افتاده‌ترین مردم در آن زندگی می‌کردند و به دست کسی و قلب الهی نازل شد که زندگی خود را در آن محیط ادامه می‌داد و در آن حقایق و معارفی است که در جهان آن روز _ چه رسد به محیط نزول آن_ سابقه نداشت.
تحول معنوی و تحول عرفانی که به واسطه قرآن پیدا شده است، فوق همه مسائل است. و بشر، هرکس از یک بعد به قرآن نگاه کرده‌ است . بعضی بعد ظاهرش را، بعد مسائل اجتماعی را، بعد مسائل سیاسی را، بعد مسائل فلسفی، بعد مسائل عرفانی، لکن آن بعد حقیقی که بین عاشق و معشوق است، آن سری که بین خدا و پیغمبر اکرم است، آن یک مطلبی نیست که ماها بتوانیم بفهمیم».
در فصل سوم، درباره تلاوت، تدبر وفهم قرآن بحث شده و مباحثی نظیر آداب مختلف تلاوت، آثار و برکات تلاوت، اثر تلاوت در جوانی، سودمندی تلاوت حتی بدون درک مفاهیم آن، فهم‌ پذیری قرآن، شرایط و مراتب و موانع فهم قرآن و تاویل و تفسیر به رای بحث شده است که آیا دانش هرمنوتیک در فهم معارف قرآن کریم مفید و کارآمد است یا نه؟ و دیدگاه حضرت امام در این مباحث طرح و تبیین گردیده است.
در نهایت نویسنده در فصل چهارم، قلمرو قرآن در ساحات مختلف زندگی آدمیان، را بررسی می‌کند، مباحث مهم کلیدی و مورد نیاز جهان معاصر نظیر ضرورت بازگشت به قرآن، قرآن و انسجام اسلامی، قرآن و خانواده و جوانان، اهتمام قرآن به زن و قرآن و شبهات نوظهور مورد بحث قرار گرفته است و دیدگاه امام خمینی در این مسائل به تفصیل طرح و تبیین شده است.
« نویسنده در بحث قرآن و انسجام اسلامی می‌نویسد: مطالعه آثار گران‌بهای امام خمینی(ره) (بیانیه‌ها، پیام‌ها و سخنرانی‌ها) به روشنی به دست می‌آید که نه تنها امام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بلکه از همان آغاز زعامت و مرجعیت و شروع مبارزات آن مصلح پرهیزگار، مساله وحدت و انسجام امت اسلامی به عنوان یکی از دغدغ‌های اصلی ایشان در سر لوحه کارهایش قرار داشته است و جالب‌تر این که حضرت امام در شرایطی این مه را درک نموده بود که بسیاری از خردمندان و صاحب نظران و دانشمندان جهان اسلام نسبت به آن بی‌توجه بوده و غفلت داشته‌اند».
گفتنی است این اثر تحقیقی همان گونه که از نامش پیداست، بازتاب یافته‌ها، برداشت‌ها و گفته‌های قرآنی امام خمینی(ره) است. از این رو خوانندگان این اثر از روح بلند آن عارف قرآن‌شناس و حکیم نکته‌آموز در شناخت بهتر قرآن کریم به عنوان وحی‌نامه الهی استمداد بگیرند.تاریخ : شنبه 12 خرداد 1397 | 01:21 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه
  • كد ماوس

    
  • پی دی سی
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic