مهمترین عامل در افزایش نرخ مطالعه انگیره است.  هر قدر انگیزه مطالعه جالب تر، منطقی تر و جدی تر باشد، میزان گرایش افراد به ویژه جوانان به سوی مطالعه و کتابخوانی بیشتر خواهد بود از اینرو ایجاد انگیزه می تواند عاملی اساسی در این راستا به حساب آید. اما چگونه می توان در جوانان انگیزه ایجاد کرد واین انگیزه تا چه حدی می تواند جدی و پایدار باشد؟

پاسخ به این پرسش همانطور که در قبل نیز بدان اشاره شده، مستلزم توجه و نگرشی بر نظام آموزشی و تحصیلی موجود درکشور است. در این نظام که اصطلاحاً آموزش و پرورش نامیده می شود، تاکید اصلی بر مقوله آموزش معطوف است. علیرغم آنکه در اکثر ممالک پیشرفته و توسعه یافته امروز پس از آنکه دانش آموزان مراحل آموزشی ابتدایی را می گذرانند، بتدریج با مقوله پژوهش آشنا می شوند. متاسفانه در کشور ما دانش آموزان حتی تا مقطع دبیرستان و حتی در دانشگاه همچنان تحت حاکمیت نظام سنتی آموزشی قرار دارند و عمدتاً با امر پژوهش بیگانه اند.  علیرغم اجرای نظام های جدید آموزشی در مقاطع تحصیل عمومی که طی دهه اخیر صورت گرفته است، دانش آموزان همچنان منتظر دریافت کتابهای درسی، رفتن به کلاسهای درس و گذراندن امتحانات میان ترم و پایان ترم هستند. شاید قدرت خلاقه ذهن دانش آموزان فقط در کلاسهای انشاء قدری تحریک شود که معمولاً از آنها خواسته می شود برای هفته بعد درباره موضوعی مطلبی تهیه کنند و آنرا بعنوان انشاء یا مقاله بنویسند. در این حالت وقتی موضوعی به دانش آموزان اعلام می شود، هر کدام در صدد یافتن کتاب، مجله، روزنامه یا هر منبع دیگری بر می آیند تا به آنها در نگارش آن انشاء کمک کند. بنابراین یک موضوع انشاء انگیزه ای برای دانش آموزان جهت مراجعه آنها به یک یا چند کتاب و مطالعه هر چند سطحی آنها می شود. همین کاوش ها و یافتن ها می تواند اولین گام بسوی تربیت پژوهشی دانش آموزان باشد. چرا که اساساً مطالعه لازمه و زیر بنای پژوهش و بطور کلی امور پژوهشی است. بنابراین انگیزه پژوهش می تواند به نوعی بصورت انگیزه مطالعه تجلی یابد از اینرو جایگزینی پژوهش بجای آموزش در نظام آموزشی و تحصیلی کشور ما امروز یک ضرورت یا به عبارت دیگر اولویت اساسی می باشد.

بدون شک نیاز به آموزش امری انکار ناپذیر است اما در جازدن در چار چوب سنتی آموزش بزرگترین مانع و آفت برای شکوفایی استعداد های پژوهشی است. در جوامعی که امروز به سطح مطلوب یا نسبتاً مطلوبی از پیشرفت و توسعه رسیده اند، دیدگاه آموزشی بسوی دیگاه پژوهشی گرایش داشته است. با مروری بر سیر تکامل نظامهای آموزشی به ویژه نظام های آموزشی عالی، ملاحظه می شود که تدریجاً آموزش کلاسیک جای وسیع خود را به علوم عملی و پژوهشی و انجام تحقیقات به ویژه تحقیقات کاربردی و توسعه ای داده است. بنابر این شاید بتوان جایگاه مطالعه و انگیزه مطالعه را درهرم توسعه فرهنگی بصورت  زیر در نظر گرفت .

دیگر عوامل موثر در افزایش میزان کمی و کیفی گرایش به کتابخوانی در جوانان عبارتند از :

·     ایجاد سطح متوسطی از رفاه اجتماعی به عنوان سیاست کلانی که بتواند سبب رشد همه جانبه فرهنگی جامعه از جمله در بعد مطالعه و اشتیاق به کتابخوانی شود؛

·          توجه بیشتر به کیفیت انتشار و عرضه کتب و دیگر محصولات فرهنگی؛

·          طرح مباحث وایده های جدید اجتماعی که اطلاع از آنها نیازمند به مطالعه باشد؛

·          افزایش تعداد کتابخانه های عمومی و تخصصی ویژه جوانان در سطح شهر وروستا؛

·          کار پردازی به جای شعار پردازی در ترویج فرهنگ کتابخوانی؛ 

·          افزایش تبلیغات و رقابت های رسانه ای به ویژه در تلویزیون به منظور ترغیب جوانان به مطالعه؛

·          تسهیل در دسترسی به امکانات مطالعه اعم از کتاب، کتابخانه و خدمات اطلاع رسانی؛

·          رهبری و هدایت فعالیت های اطلاع رسانی در حوزه مطالعه و کتابخوانی جوانان؛

·          القای عادت به مطالعه در میان جوانان از ابتدای مراحل آموزشی عمومی در مدارس تا مقاطع بالاتر و دانشگاه.


برچسب ها: کتابخوانی،

تاریخ : پنجشنبه 10 اردیبهشت 1394 | 11:07 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه
  • كد ماوس

    
  • پی دی سی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic