تبلیغات
کتابخانه عمومی آیت الله میرزا طاهر ربانی روستای شاهنجرین - مطالب شهریور 1396
                                     

شعرهای محمدحسین شهریار 21 سال پس از درگذشت وی، یعنی از 27 شهیریور 1367 تا كنون، خواننده‌های زیادی دارد.
در این سال‌ها ناشران زیادی اقدام به چاپ شعرها شهریار كرده‌اند كه در این میان شعر حیدربابا سلام به زبان تركی همراه با ترجمه‌های مختلف از سوی ناشران بسیاری بارها تجدید چاپ شده است.
ناشرانی چون زرین، نگاه، طوفان، دنیا، پیناز، عود، یاران، هاشمی، سودمند، پیوند، جمهوری، آفرینش و سید مهدی دری، دیوان شهریار و همچنین شعر حیدربابا را در كتابی مستقل بارها چاپ كرده‌اند.
اما در این میان دیوان فارسی دوجلدی شهریار چاپ انتشارات نگاه و زرین با 33 بار تجدید چاپ و كلیات تركی اشعار شهریار چاپ همین دو انتشارات با 22 بار تجدید چاپ پرفروش‌ترین كتاب‌های این شاعر معاصر هستند.

كتاب‌های نوشته شده درباره محمدحسین شهریار هم به 24 مورد می‌سد كه عنوان این كتاب‌ها به شرح زیر است.
1. استاد شهریار: داستان زندگی و سیر و سلوك استاد شهریار، ناشر: نسیم حیات، نویسنده: بابا امینی
2. آخرین سلطان عشق: داستان زندگانی و شرح دلدادگی‌ها و ناكامی‌های شهریار به ضمیمه سلام بر حیدربابا، ناشر: دار النشر اسلامی، به ‌اهتمام: ناصر پیرمحمدی
3. یادی از حیدربابا اثر استاد دكتر محمدحسین شهریار و نظیره و منظومه‌ها، ناشر: فخرآذر، نویسنده: نصرالله فتحی
4. ناشناخته‌های حیدربابا، ناشر: جعفر كوهی، نویسنده: جعفر كوهی
5 .استاد محمدحسین شهریار، ناشر: قصه‌‌پرداز، نویسنده: امیر اسماعیلی
6. اشعار شهریار در مدح معصومین علیهم‌السلام (همراه با ماجرای حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی و تایید شعر شهریار از ناحیه امیرالمومنین علیه‌السلام ...)، ناشر: خورشید هدایت، گردآورنده: محمد یوسفی
7. اندوه شهریار (مجموعه داستان)، ناشر: سوره مهر، نویسنده: محمدرضا اصلانی
8. بازتاب فرهنگ مردمی در دیوان تركی شهریار، ناشر: مهر امیرالمومنین (ع)، نویسنده: محبوب طالعی ,وحیده علی‌میرزالو
9. پدیده حیدربابا: شرح و تفسیر منظومه حیدربابایه سلام "سلام بر حیدربابا " شاهكار ادبی، اخلاقی و اجتماعی استاد سیدمحمدحسین شهریار از زبان تركی ...، ناشر: اندیشه نو، نویسنده: توحید معبود
10. زندگانی ادبی و اجتماعی استاد شهریار، ناشر: اقبال، تدوین: احمد كاویان‌پور
11. یادی از حیدر بابایه سلام، ناشر: صالح صالحی‌هشترودی، نویسنده: صالح صالحی‌هشترودی
12. زندگی شهریار، ناشر: شركت توسعه كتابخانه‌های ایران، نویسنده: مظفر سربازی
13. ناله‌ سه‌تار (مجموعه مقالاتی درباره‌ استاد شهریار)، ناشر: تهران‌صدا، نویسنده: رحیم چاوش‌اكبری،
14. سیمرغ سهند (داستان زندگی سید محمدحسین شهریار)، ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، نویسنده: محمدرضا اصلانی
15. شرح حیدربابایه سلام (سلام بر حیدربابا) شاهكار ادبی به زبان تركی آذری، ناشر: مشكوه، به‌اهتمام: توحید معبود
16. شرح شورانگیز عشق شهریار: گزیده غزلیات استاد شهریار، ناشر: پیك‌توس، به‌اهتمام: نفیسه محمدزاده، شاعر: محمدحسین شهریار،
17.شهریار، ناشر: سازمان‌ پژوهش ‌و برنامه ‌ریزی ‌آموزشی، ‌انتشارات ‌مدرسه، نویسنده: محمدكاظم مزینانی
18. شهریار ملك سخن با منظومه فارسی سلام بر حیدربابا، ناشر: دستان، نویسنده: بهروز ثروتیان،
19. شهریار و شعر تركی، ناشر: مهد آزادی، نویسنده: علی‌اصغر شعردوست
20. شهریار و شعر تركی به انضمام برگزیده دیوان شهریار، ناشر: شركت تعاونی كارآفرینان فرهنگ و هنر، نویسنده: علی‌اصغر شعردوست
21.كوكبه شهریار كشور عشق، ناشر: مهد آزادی، نویسنده: اسماعیل رفیعیان
22. محمدحسین شهریار، ناشر: مركز آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، نویسنده: موسی اشرفی ,سیدپژمان میرجمهری ,جعفر میكاییلی
23. محمدحسین شهریار: گفت‌وگوها، ناشر: موسسه ‌انتشارات‌ نگاه، به‌اهتمام: جمشید علیزاده
24. مرغ بهشتی: زندگی و شعر سیدمحمد حسین بهجت تبریزی (شهریار)، ناشر: نشر ثالث، نویسنده: مریم مشرفتاریخ : دوشنبه 27 شهریور 1396 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

آمـدی جــانـم به قربــانـــت ولـی حالا چرا ؟ ----- بی وفا،بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چــرا ؟

نوشدارویی و بعد از مرگ ســهراب آمــــدی ----- ســـنگدل این زودتـر می خواســتی حالا چـــرا ؟

عمر ما ار مهـلت امروز و فـردای تو نیســــت ----- مـن که یـــک امـــروز مهـــمان توام فــردا چــرا ؟

نـــازنــینا ما به نــاز تــو جـــــوانی داده ایـــم ----- دیـــگر اکنـــون با جوانـان ناز کــن با مــا چـــــرا ؟

وه کــــه با این عمر هــــــای کوتـه بی اعتبار ----- این همه غافل شـدن از چون منی شیدا چــرا ؟

آسمان چون جمع مشتاقان،پریشان می کند ----- درشـگفتم من نمـــی پاشــد ز هم دنیا چــــرا ؟

شـــهریارا بی حبیب خود نمی کردی ســفر ----- راه عشق است این یکی بی مونس و تنها چرا ؟

بی مونس و تنها چرا ؟ ----- تنها چرا ؟ حالا چرا
تاریخ : دوشنبه 27 شهریور 1396 | 12:36 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

            persian poetry day 27 شهریور ، روز شعر و ادب فارسی

روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت شهریار، شاعر ایرانی، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب، نامیده شده است.

این موضوع را، علی اصغر رحمان‌دوست، نماینده مردم تبریز، به مجلس پیشنهاد کرد. وی، دلیل پیشنهاد خود را بی‌‌توجهی به شعر شمرده که یکی از مهم‌ترین وجوه هنر و حافظه تاریخی ملت ایران است. او، در مورد انتخاب این روز، چنین بیان کرده است:

شهریار هم از نظر توانائی ادبی، در عرصه‌های مختلف شعر طبع‌ آزمائی کرد و هم، با مردم زیست. نامبرده بر این باور است که شهریار در کنار پاسداری از سنت‌های ادبی، سروده‌های عامه‌ پسندی دارد و در این زمینه، اگر نگوئیم شاعر بی‌نظیر، کم‌نظیر است. هم چنین دلیل دیگر پیشنهاد خود را برای این روز، معاصر بودن شهریار قلمدادکرد که بحق انتخاب شایسته ای بوده است.

بیست و هفتم شهریور، روز شعر و ادب و روز بزرگداشت تمام ذهن‌ ها و اندیشه‌ هایی است که درخدمت آرمان های بزرگ بشری هستند.تاریخ : دوشنبه 27 شهریور 1396 | 12:33 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
http://media.iranpl.ir/d/2017/08/23/0/109432.jpg


تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1396 | 12:17 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات


کراپ‌شده - لالایی برای دختر مرده.jpg

می‌گویند انیشتین روزی به یکی از خانم‌های همکارش که در سوگ از دست دادن شوهرش بود می‌گوید: «خیلی ناراحت نباش. شوهر شما در جایی از زمان زنده است.» شاید با چنین منطقی است که دخترک سپید موی با آن دستانِ از آرنج تا پایین سوخته‌ داستانِ «لالایی برای دختر مرده» پس از صد سال گمگشتگی و جستجو، سرانجام به مجتمع مسکونی ارغوان در حوالی کرج می‌رسد.

«لالایی برای دختر مرده» را پیش از هرچیز باید پازلی هراس‌انگیز و رمزآلود از بازگشت بازمانده‌ای از تاریخ دانست که کنار هم قراردادن هر تکه آن خواننده را یک گام به جلو می‌راند. کتابی که وقتی مشغول خواندنش می‌شوید باید بسیاری از تجربه‌های مطالعاتی گذشته‌تان را فراموش کنید. داستان آنقدر جذاب و نثرش آن چنان روان است که چه جزو کتابخوانان حرفه‌ای باشید، چه از آن دسته کسانی که همیشه دوست داشتند مطالعه را آغاز کنند اما در صف یافتن کتابی خوب انتظار می‌کشیدند؛ پس از مطالعه کتاب در یک اتحاد مشترک، رأی به فوق‌العاده بودن و پیشنهاد دادنش به دوستان و آشنایان‌تان خواهید داد.

راوی داستان در «لالایی برای دختر مرده» متفاوت از همیشه است. «من» یا نویسنده کتاب، «میرزا جعفرخان منشی‌باشی»، «زهره» و «مینا» چهار ضلع مربعی هستند که هر کدام با ویژگی‌های خاص خود، شما را از یک دوره به دوره‌ای دیگر، از یک خانواده به خانواده‌ای دیگر و در نهایت با نویسنده‌ای همراه می‌کنند تا بخش تاریکی از یک تراژدی غبارخورده در شمال شرق ایرانِ دوره قاجار را عیان ‌کنند.

میهمانِ ناخوانده مجتمعِ مسکونیِ رمانِ «لالایی برای دختر مرده» با اینکه در ابتدا تصور خیالی بودن را در ذهن ایجاد می‌کند اما هویت و واقعی بودنش خیلی زود جای خود را به قضاوت‌های دیگر می‌دهد. در واقع حقیقی بودن او همان نقطه اتصال خواننده با حقیقتی رازآلود همراه با چاشنی ترس است. فقط فراموش نکنید که هنگام خواندن کتاب «لالایی برای دختر مرده» حتی از کوچک‌ترین تکه‌ها و جزئیاتِ داستان نیز سرسری گذر نکنید، چراکه بی شک در صفحات بعدی از آنها رمزگشایی می‌شود؛ می‌خواهد آبِ برنجِ آبکش‌شده باشد یا رازِ سوختگیِ دستانِ دخترکی کوچک!

«لالایی برای دختر مرده» جزو آن دسته از کتاب‌هایی است که برای خواندن و لذت بردن نوشته می شوند. همانقدر که مثل این بخش در انتقال اضطراب کاراکترهایش به خواننده توانمند است:‌ «از آینه به پشت سرم نگاه کردم. گنجه‌ لباس‌ها معلوم بود و ساعت که ده دقیقه به چهار را نشان می‌داد. ده دقیقه به چهار؟! تعجب کردم. خیلی وقت بود که از مدرسه آمده بودم. برگشتم دوباره به ساعت نگاه کردم. هشت و ده دقیقه بود. برگشتم رو به آینه؛ ده دقیقه به چهار بود. آینه با زمان بازی می‌کرد. به موهایم دست کشیدم و مرتب شان کردم،‌ و دستم را که پایین آوردم او را دیدم که پشت سرم ایستاده بود؛ با موهای خاکستری، و صورتی رنگ پریده و سفید. جیغ کوتاهی کشیدم و...» در بخشی دیگر نیز می‌تواند، اینچنین کششی رازآلود از یک رویداد تاریخی ایجاد کند: «در صفحات آخر بود که تقریبا فهمیدم چه بلایی بر سر میرزاجعفرخان آمده ... دست‌نوشته‌های او همین‌ جا نیمه‌کاره مانده است. برایم جالب بود که میرزا جعفرخان بیش از آنکه به فکر نجات خود باشد به فکر رساندن گزارش وضعیت مردم قوچان به تهران است و شاید به همین دلیل است که تا آخرین ساعت‌ها، در هر شرایطی به نوشتن ادامه داده است ...»

درست همان زمان که یک بخشِ داستان به پایان می‌رسد وقت قرار دادن تکه‌ بعدی در کنار سایر پازل‌هایی است که خودمان پیش‌تر کنار یکدیگر چیده‌ایم.

کتاب البته تنها به همین فضاسازی‌ها و جذابیت‌های تکنیکی و فرمی‌اش اکتفا نمی‌کند و هر قدر به پایان داستان می‌رسیم با داشته‌هایی که خودمان در قامت یک کارگردان آن را در جاهای مخصوصش قرار داده‌ایم، یافته‌ای خاک‌خورده و فراموش‌شده از تاریخ سرزمین‌مان را همراه و گره‌خورده با فرجامی مشابه در میان دختران و زنان‌ در یکصد سال اخیر نظاره می‌کنیم.

بدون هیچ تردیدی «لالایی برای دختر مرده» با داستان پست‌مدرنش که سرشار از لحظات ترسناک و در عین حال تأمل برانگیز و از قضا مستند است، آنقدر هیجان‌انگیز است که می توانید ۱۱۵ صفحه‌اش را در عرض چند ساعت یکجا بخوانید.تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1396 | 12:14 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
                                             

                                          

                                      

 مسئول کتابخانه عمومی آیت الله‌ربانی شاهنجرین از برگزاری جشن عید غدیر و آئین تجلیل از برگزیدگان هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در این کتابخانه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سارا زمانی مقدم؛ مسئول کتابخانه عمومی آیت الله ربانی شاهنجرین، عنوان کرد: بزرگداشت عید غدیر، به یادآوری خبر بزرگ آن روز و بیعت مجدد با امیر المومنین علی علیه السلام است که از زمان ائمه علیه السلام تا کنون همواره برگزار گردیده است.
زمانی، گفت: ولایت غدیر نه فراموش شدنی است نه کهنه شدنی، ماندگار است و پویا و زندگی ساز و ...، غدیر هیچگاه فراموش نمی‌شود و همیشه جاودانه باقی خواهد ماند.
وی ادامه داد: به مناسبت عید سعید غدیر خم جشن مفرحی با همکاری بسیج خواهران روستا و تعدادی از خیرین در سالن آمفی تئاتر کتابخانه برگزار گردید.
زمانی مقدم، اظهار داشت: این مراسم با حضور اعضای شورای اسلامی روستا، خانواده‌های معزز مدافعان حرم و جمعی از عاشقان امامت و ولایت برگزار گردید که منجر به ثبت لحظات شاد و به یاد ماندنی در خاطره شرکت کنندگان شد.
مسئول کتابخانه عمومی آیت الله ربانی شاهنجرین، تصریح کرد: قرائت قرآن، سخنرانی، اجرای مسابقه، اجرای سرود و تواشیح، تجلیل از سه تن از مدافعان حرم روستای شاهنجرین و اهدای جوایز به دارندگان اسامی علی، فاطمه و زهرا و... از جمله برنامه های اجرا شده در این روز بود.
زمانی مقدم، خاطر نشان کرد: در پایان این مراسم از برگزیدگان هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح کتابخانه‌ای با اهدا جوایزی، تقدیر به عمل آمد.
      برچسب ها: جشن غدیر"عطر کتابخوانی رضوی،

تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1396 | 12:09 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه
  • كد ماوس

    
  • پی دی سی