تبلیغات
کتابخانه عمومی آیت الله میرزا طاهر ربانی روستای شاهنجرین - مطالب مهر 1396

      

دل کودک، حتی از آب چشمه زلال تر است. کافی است برای فتح قله های محبت آنان،

تنها یک بار مقابل دل های بی ریایشان بایستید و با مهربانی بگویید: سلام!

با یک تبسم می شود در دل هایشان ماندگار شد. راه رسیدن به قلب صافشان کوتاه است.

کودکان، با بازی هایشان زندگی می کنند، ولی زندگی آنها را بازی نمی دهد؛

کاش می شد همیشه کودک ماند!

هفته ملی کودک گرامی بادتاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 10:34 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

                             (کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود )

با این شعار وبا ارزشی که ما ایرانی ها به خانه وافراد خانواده قائلیم ارزش این عضو خانواده کاملا مشخص می گردد و بایدبه این عضو توجه ویژه نمود. عضوی که اگر چه امروز کودک است و معصوم ،اما فردا بزرگ است ومسئول و خود تربیت کننده ی نسلی جدید، نسلی که روز به روز مسیرش عوض می شود.
کودکی که امروز ریشه ی خانوادگی اصیل دارد بین دو تضاد گرفتار است ،یک سو ته مانده ی ارزشهای نیک قدیمی و از سوی دیگر گرایشهای مد امروزی، گرایشهای تمدن ماشینی شدن. او نمی داند چه کند، ما باید حامی اش باشیم ،او چون موم در دست ماست، خمیر وجود ش با ما شکل می گیرد بیائید او را همراه با اصول صحیح دینی و عرفی تربیت کنیم وچگونه زندگی کردن را به او بیاموزیم.


رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید:

" به کودکان خود محبت کنید و نسبت به آنها ترحم نمایید. وقتی به آنها وعده دادید، وفا کنید زیرا آنها جز اینکه شما را روزی دهنده خود می بینند تصور دیگری ندارند.


و از امام سجاد داریم :
" و اما حق فرزند تو این است که بدانی او از تو و پیوسته به تو در خیر و شر امر دنیاست و تو مسئول او از لحاظ نیک ادب کردن و راهنمایی به پروردگارش و کمک به طاعت او هستی. پس عمل تو درباره او ، عمل کسی باشد که می داند در احسان به او پاداش ، و در مسامحه و بدی نسبت به او کیفر می بیند.
اسلام حتی به والدین اجازه کتک زدن کودکان را نداده است . امام علی (ع) می فرماید: " حتی برای ادب کردن فرزندت نیز او را نزن بلکه با او قهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد.

نیازهای کودک
رسول اکرم (ص) به همه انسانها اعلام می کند ، همانطور که پدران و مادران ، حقوقی بر فرزندان خود دارند و فرزندان در صورت ترک آن حقوق عاق می شوند ، فرزندان نیز حقوقی بر پدر و مادر دارند که " پدران و مادران در صورت رعایت نکردن آن عاق فرزندان میگردند. والدین مسئول تأمین تمام نیازهای کودک اعم از مادی و معنوی می باشند.


1- نیازمندیهای جسمانی کودک: نمو جسمانی کودک با فراهم ساختن وسایل مادی امکان پذیر است تا از این طریق نیازهای بدنی او اشباع شود. این رشد و نمو با تغذیه ، بهداشت کافی ، آب و هوا ، مسکن ، خواب ، بازی و امثال آن ، به دست می آید.


2- تعلیم ورزش به کودک:حرکت و جنبش ،اساس هر عمل غریزی و پایه وظایف حیاتی است که زندگی شاداب و سلامت در گرو آن است.


امام صادق (ع) می فرماید : " باید – خصوصا – هفت سال اول زندگی کودک آزادانه به بازی و جنبشهای بدنی صرف شود.
حضرت رسول اکرم (ص) می فرماید: " اگر کسی دارای طفل خردسالی بود باید با او در جنبشهای کودکانه و حالت بچه گانه همکاری و هماهنگی نماید.
آموختن و پرداختن به ورزشهای شنا، تیراندازی و سوارکاری نیز از ورزشهای مهمی است که در احادیث بر آنها تأکید شده است.


نیازمندیهای روحی
1- انتخاب نام زیبا : نخستین احسان و نیکی پدر به کودک انتخاب نام زیبا و خوشایند برای اوست و این از حقوق لازم کودکان می باشد.
2- احترام : پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرماید: " به شخصیت فرزندان خود ارج نهید و آداب و آیینهای رفتار خویش را نیکو و درست گردانید تا مشمول آمرزش خدا شوید. "


پیامبر به والدین امر کرده اند که به کودکان احترام بگذارند ، چراکه بی توجهی و بی احترامی به آنان باعث بروز مشکلات عاطفی زیادی در کودکان می گردد همچنین در روایتی از رسول اکرم چنین آمده است : " فرزندان خود را زیاد ببوسید، زیرا با هر بوسه ،برای شما مقام و مرتبتی در بهشت فراهم می شود که فاصله میان هر مقامی ،پانصد سال است.


با توجه به مطالب گفته شده اسلام – دین انسان سازی – به اساس تربیتی انسانها از سنین کودکی ارزشی خاص می گذارد و به والدین توصیه می نماید که به تمامی ابعاد وجودی کودک عنایت داشته باشند و انسانی وارسته و شایسته را تحویل جامعه بشری بدهند.
تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 10:33 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

      


 کلاس آموزش آشنایی با طب سنتی اسلامی، در کتابخانه عمومی آیت‌الله میرزاطاهر ربانی روستای شاهنجرین برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سارا زمانی مقدم؛ مسئول کتابخانه عمومی آیت الله ربانی شاهنجرانی از برگزاری کلاس آموزش آشنایی با طب سنتی اسلامی در این خبر داد و اظهار کرد: احیای طب سنتی یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی در کشور است که باید به این موضوع توجه شود.
وی با اشاره به اینکه «طب سنتی برای پیشگیری از بیماری‌ها تکیه‌گاه مورد اطمینانی خواهد بود»، گفت: کلاس آموزشی آشنایی با طب سنتی اسلامی به منظور ارتقای سطح سلامت و تندرستی و یافتن سبک صحیح زندگی اعضای کتابخانه شاهنجرین رزن برگزار خواهد شد.
زمانی مقدم با بیان اینکه «این کلاس به مدت دو ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی هاشمی؛ امام جماعت روستای شاهنجرین برگزار می‌شود»، افزود: حجت‌الاسلام هاشمی تحصیلات تخصصی در زمینه طب سنتی را دارد.
وی پرداختن به طب سنتی و احیا و روزآمد کردن آن را از ضروری دانست و گفت: اگر طب سنتی و اسلامی در کشور نهادینه شود، تحول بزرگی در زمینه‌های مختلف نظیر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رخ خواهد داد.
در ادامه جلسه،امام جماعت روستای شاهنجرین با بیان اینکه «طبق فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی راهبردی برای خروج از مشکلات اقتصادی کشور است»، افزود: از طب سنتی می‌توان به عنوان یکی از مقولات مهم برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده کرد.
وی نقش طب سنتی را در کاهش هزینه‌های سیستم بهداشتی و درمانی مهم دانست و افزود: این موضوع می‌تواند وابستگی ما را به مواد و تجهیزات خارجی کاهش دهد.
حجت‌الاسلام هاشمی، با اشاره به کاهش مصرف دارو و صرفه‌جویی ارزی با بکارگیری طب سنتی، گفت: امروزه آمارها نشان می‌دهد بیش از 50 درصد از مراجعه‌کنندگان به پزشکان با وجود تجویز دارو نیازی به آن ندارند و به سادگی می‌توانند با استفاده از روش‌های غیر دارویی نظیر ماساژ درمانی، طب سوزنی، حجامت و... درمان شوند.


تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 10:25 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
«صحیف سجادیه» یادگار امام سجاد(علیه السلام)، کهن‌ترین و معتبرترین متن دعایی شیعیان در کتابخانه عمومی آیت الله ربانی شاهنجرانی بصورت گروهی ختم شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سارا زمانی مقدم؛ مسئول کتابخانه آیت الله ربانی شاهنجرانی عنوان کرد: صحیفه سجادیه کتابی است که از امام سجاد (علیه السلام) برای ما به یادگار مانده و دارای چنان اهمیتی است که به زبور آل محمد(صلوات الله علیه و آله و سلم)، انجیل اهل بیت(علیه السلام)، خواهر قرآن و صحیفه کامل لقب گرفته است.
وی با اشاره به اینکه «"صحیفه سجادیه" از غنی‌ترین گنجینه‌های ارزشمند حقایق و معارف الهی و از آثار بی نظیر خاندان نبوی است»، ادامه داد: این کتاب ارزش و اعتبار خود را از کلام حق، قرآن کریم کسب کرده و کتابی است پر محتوا که در قالب دعا، بسیاری از معارف الهی، مبانی ایمانی، علوم دینی و فرهنگ اسلامی و اخلاقی را در خود نهفته دارد.
زمانی مقدم، خاطر نشان کرد: دراین طرح حدود صدو بیست نفر شرکت کردند که به مدت صد و بیست روز، روزانه یک صفحه از این کتاب را قرائت می‌کنند و در هر روز یک ختم کامل صحیفه سجادیه به صورت جمعی و بعد از صد و بیست روز یک ختم کامل فردی برای هر یک از شرکت کنندگان این طرح می‌شود.
مسئول کتابخانه آیت الله شاهنجرانی، با بیان اینکه «این طرح یکی از طرح‌های پیشنهادی بنده بود که در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب سال 94 پذیرفته شد و به حمد الهی اجرای آن محقق گردید»، اضافه کرد: این طرح علاوه برمهجوریت زدایی از کتاب صحیفه سجادیه باعث می‌شود که هر فرد روازانه حداقل پنج الی ده دقیقه خود را ملزم به کتابخوانی نماید.

برچسب ها: صحیفه سجادیه،

تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 10:24 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه
  • كد ماوس

    
  • پی دی سی