تبلیغات
کتابخانه عمومی آیت الله میرزا طاهر ربانی روستای شاهنجرین - مطالب آبان 1396

                                                  92827194

کتاب:پیام‌آور رحمت
نویسنده:سیدعلی میرشریفی
انتشارات:سمت

خلاصه ی کتاب:کتاب حاضر، مجموعه ایست مختصر درباره سیره پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) که به زبان فارسی به رشته تحریر در آمده است. مؤلف کتاب ، طبق روش مرسوم علما و بزرگان سیره نگار در این کتاب از شیوه معمول مورد قبول مورخان و محققان عرصه تاریخ که کشف حقیقت مبتنی بر نصوص تاریخی در پرتو قراین و شواهد است پیروی کرده و سعی نموده است تا ناگفته‏‌ها و مشکلات و معضلات سیره را بیان نماید.
در انتخاب مطالب و گزینش مصادر، صرفا به منابع سیره و تاریخ اسلام بسنده نکرده، بلکه از کتب گوناگون از جمله تفسیر، حدیث، رجال، فضایل، ادبیات و غیره استفاده نموده و علاوه بر آن، برای تحقیق میدانی به دوردست ها سفر کرده است.
فصل اول کتاب به‌ وقایع قبل از بعثت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پرداخته و فصل دوم که به وقایع دوران بعثت فصل سوم نیز به وقایع دوران پس از هجرت تا رحلت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) اختصاص دارد.

                             13962_600_800

کتاب:همنام گلهای بهاری
نویسنده:حسین سیدی
انتشارات:معارف

خلاصه ی کتاب:این کتاب که با نثری روان و قابل فهم و کاربردی به خصوصیات اخلاقی پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) و توصیه های آن حضرت (صلی الله علیه و اله و سلم) در زمینه های مختلف پرداخته است، با استفاده از منابع معتبر شیعی و اهل سنت گردآوری شده است. موضوعات متنوع این کتاب علاقمندان به پیامبر را با ویژگیهای انسان کامل آشنا می کنند

هم نام گل های بهاری جلد اول از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم» است که برنده جایزه کتاب سال حوزه شد.
در این مجموعه سعی می شود مسایل مختلف زندگی از دیدگاه پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله و سلم) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت می توانند الگو باشند و چگونه آنها می توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند. این سیره کاربردی که بیش از صد موضوع مثل محیط زیست و حقوق مخالفان را شامل می شود، برای جوانان و نوجوانان نوشته شده است.
                                278_600_800-1

کتاب:سیرت جاودانه
نویسنده:سید جعفر مرتضی عاملی
انتشارات:پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه

خلاصه ی کتاب:«سیرت جاودانه» ترجمه و تلخیص کتاب «الصحیح من سیره النبی الاعظم (صلی الله علیه و اله وسلم)» نوشته علامه سید جعفر مرتضی عاملی است که توسط دکتر محمد سپهری در دو جلد به فارسی برگردانده شده است.
کتاب «الصحیح من سیره النبی الاعظم (صلی الله علیه و اله وسلم)» علاوه بر تبیین سیره و زندگانی رسول خدا (صلی الله علیه و اله وسلم) به مثابه یک منبع ذی قیمت معرفت شناختی است که مسلمانان می توانند همه اعمال، رفتار و گفتار خود را از آن الگو برداری کنند، به نقد و ارزیابی عالمانه حدیث در حوزه و تاریخ و سیره می پردازد.
نویسنده دانشمند این کتاب که آثار قابل تقدیر دیگری نیز در همین حوزه دارد بی تردید کتاب حاضر خود را به جهاتی کامل ترین و مفصل ترین و محوری ترین ومحوری ترین پژوهش خویش در قلم و ارزیابی حدیث قرار داده است. نویسنده علاوه بر سبک ویژه در سیره نگاری که بر آموزه های کلامی و نقد و ارزیابی حدیث در حوزه تاریخ مبتنی است در این زمینه اصول و مبانی راهبردی نوینی به خواننده ارائه می دهد.
                            

کتاب:فروغ ابدیت
نویسنده:آیت الله جعفر سبحانی
انتشارات:بوستان کتاب

خلاصه ی کتاب:یکى از مقاطع بى‏نظیر تاریخ، دوران حضرت رسول (صلی الله علیه و اله و سلم)از تولّد تا رحلت ایشان است. در این‏باره، کتاب‏هاى بسیارى از سوى مسلمانان و غیرمسلمانان نوشته شده است که متأسفانه در بیش‏تر آن‏ها، نقایص بیشمارى به چشم مى‏خورد.
فروغ ابدیت نوشته محقق ارجمند ایت الله شیخ جعفر سبحانی یکی ا. جامع ترین و عالی ترین کتبی است که با قلمى روان و گویا، وقایع مهم و اساسى زندگى پیامبر اسلام ص را از اساسى‏ترین مدارک تاریخى اسلام نقل کرده و به تجزیه و تحلیل آنها نشسته و ایرادها و شبهه‏هاى موجود را با دلایل قوى، جواب داده است.
عرب پیش از اسلام، نیاکان پیامبر(صلی الله علیه و اله و سلم) نخستین جلوه حقیقت، افسانه غرانیق، معراج از نظر قرآن و حدیث و تاریخ، سفیران پیامبر بعضى از فصول این کتاب است.

                                   

کتاب:تاریخ پیامبر اسلام
نویسنده:دکتر محمد ابراهیم آیتی
انتشارات:دانشگاه تهران

خلاصه ی کتاب:«تاریخ پیامبر اسلام» اثرى است که بررسى تاریخ زندگى پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) می‏پردازد. این کتاب از سوی شهید مطهری به عنوان یکی از آثار فاخر در سیره نبوی معرفی شده است.
برخى موضوعاتى که در این کتاب بدانها پرداخته شده عبارتند از:
اجداد رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) ، حنفاء موحّد، شعراء معلّقات، ازدواج پیامبر، فرزندان پیامبر، بعثت رسول خدا، آغاز دعوت، نخستین مهاجران حبشه، مهاجران حبشه در نوبت دوم، وفات ابو طالب و خدیجه، واقعه إسراء، واقعه معراج، واقعه شق القمر، دعوت قبایل عرب، مقدمات هجرت به مدینه، بیعت عقبه اول و دوم، مهاجرت مسلمانان به مدینه، شوراى دار النّدوه یا تصمیم نهایى قریش، وقایع سالهاى اول تا نهم هجرت مانند: ورود رسول خدا به مدینه، تغییر قبله، شمار غزوات رسول خدا، غزوات پیامبر، سفراى قریش، سفیران رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) دعوت پادشاهان مجاور به اسلام، فتح مکّه و تاریخ آن، مسجد ضِرار، وفدهاى عرب و..

                           zendegi-hazrat-mohammad

کتاب:زندگانی حضرت محمد، خاتم‌النبین
نویسنده:سیدهاشم رسولی محلاتی
انتشارات:دفتر نشر فرهنگ اسلامی

خلاصه ی کتاب:کتاب «زندگانی حضرت محمد خاتم‌النبیین(صلی الله علیه و اله و سلم)» در ۱۵ فصل با عنوان‌هایی مانند«نسب رسول خدا

(صلی الله علیه و اله و سلم)»،«ازدواج با خدیجه و ماجراهای بعد از آن تا بعثت»،«هجرت رسول خدا(صلی الله علیه و اله و سلم)»،«سال نهم هجرت» و «سال دهم هجرت» به بررسی زندگی پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله و سلم) از آغاز و پس از آن به طور جداگانه از سال‌های پس از بعثت و هجرت رسول اسلام(صلی الله علیه و اله و سلم) تحریر شده است.
نکته قابل توجه و پر اهمیت این کتاب، نثر ساده و داستانی نویسنده است که تمامی وقایع مربوط به زندگی پیامبر بزرگ اسلام(صلی الله علیه و اله و سلم) را با روایتی داستان‌گونه به تصویر می‌کشد.
فصل نخست کتاب به بررسی «نسب» رسول خدا(صلی الله علیه و اله و سلم) اختصاص دارد و نویسنده تلاش دارد تا با بررسی پیشینه قوم‌های مختلف در آن زمان عربستان، نسب رسول خدا(صلی الله علیه و اله و سلم) را شناسایی کند.
فصل دوم کتاب دربرگیرنده موضوع ولادت رسول خدا(صلی الله علیه و اله و سلم) است و نویسنده تلاش می کند تا به بیان بشارت‌های حکما و دانشمندان پیش از اسلام بپردازد و بتواند اثبات کند که از زمان نخستین پیامبر اولوالعزم رسالت حضرت محمد(صلی الله علیه و اله و سلم) بشارت داده شده است.

                         download

کتاب:پیامبر و یهود حجاز
نویسنده:مصطفی صادقی
انتشارات:بوستان کتاب

خلاصه ی کتاب:یهودیان از جمله گروه‏هایى هستند که نامشان در کنار مسلمانان صدر اسلام به فراوانى به چشم مى‏خورد. این‏که رفتار رسول خدا(صلی الله علیه و اله و سلم) با آنان چگونه بوده و چه روابط دوستانه و خصمانه‏اى بین آنان وجود داشته است مطالب اصلى این پژوهش را تشکیل مى‏دهد.

در این کتاب با استفاده از آیات قرآن و منابع تاریخى، مجموع برخوردهاى مسلمین صدر اسلام و یهودیان ساکن حجاز مدینه و شمال آن از چند زاویه بررسى مى‏شود: یکى روابط دوستانه و انعقاد پیمان‏ها، دوم گفت‏وگوها و برخوردهاى غیرنظامى یهود، سوم روابط خصمانه و قهرآمیز شامل جنگ‏ها و سریه‏ها. بدیهى است در این نوشتار به برخى از شبهات مطرح شده در چگونگى رفتار پیامبر با یهود پاسخ داده شده است.

                         86403066

کتاب:شعاعی از نیّر اعظم
نویسنده:امام خامنه ای
انتشارات:سروش صدا و سیما

خلاصه ی کتاب:این کتاب نمونه ای از بهترین کتاب هایی است که با گردآوری علمی و محققانه بیانات امام خامنه ای ، به مسائلی چون ویژگی های رسول اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) و عصر بعثت، ماجرا و حقیقت بعثت پیامبر، وقایع خاص در تاریخ پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم)، نقش اهل بیت (علیهم السلام) در نهضت نبوی، انواع تعامل با پیامبر، وظایف مسلمانان نسبت به پیامبر و آموزه های او، رویداد نگاری دوران پیامبری حضرت محمد و پایه گذاری تمدن اسلامی پرداخته است.

از ویژگی های منحصر به فرد این کتاب در کنار جمع آوری جامع و طبقه بندی دقیق بیانات امام خامنه ای، با هدف تکمیل مطالب هر محور، آثار و فرمایش های امام خمینی (رحمه الله علیه) درباره پیامبر اکرم و نوع گرایش برترین نویسندگان جهان اسلام در خصوص پیامبر و آثارشان مورد بررسی قرار گرفت و در قالب پاورقی به مجموعه افزوده شد.

                   

کتاب:آخرین نماز پیامبر
نویسنده:علامه عسکری
انتشارات:مؤسسه علامه عسکری

خلاصه ی کتاب:مسئله مورد بحث در این نوشتار یکی از مشکلات بزرگ تاریخ صدر اسلام است و بنای عقاید دسته بزرگی از مسلمانان بر آن نهاده شده است.
روایات شامل موضوع بحث می گویند که پیامبر(صلی الله علیه و اله و سلم) در آخرین روز حیات خویش برای نماز صبح ابوبکر را به جای خویش فرستاد و حتی وقتی عایشه، به خاطر رقّت قلب پدرش ایشان را از این تصمیم منع کرد به شدت مقاومت کرد، و این را در واقع نشانه خواست پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) نسبت به خلافت یافتن ابوبکر بعد از خود می دانند.
این روایات که همه از عایشه نقل شده در یک طرف است و تمام زندگی پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم) که به طور جدی با این مسئله در تضاد است در سوی دیگر قرار دارد.حال چه کسی می تواند این مشکل بزرگ را حل کند؟
این نوشتار اندک اما گران سنگ عهده دار حل این مشکل بزرگ است و اگر خواننده با دید انصاف بنگرد در انجام وظیفه خویش موفق بوده است.

                   thumb_1311091785669270

کتاب:جنگ‌های ارتداد و بحران جانشینی پیامبر
نویسنده:علی غلامی
انتشارات:مؤسسه امام خمینی

خلاصه ی کتاب:کتاب جنگهای ارتداد و بحران جانشینی پیامبر اثر علی غلامی نگاهی تحلیلی به ماجراهای ارتداد نو مسلمانان بعد از رحلت رسول گرامی اسلام را دارد و پدیده جنگ‏هایی که پیرامون آن انجام شد را به همراه تحلیل نوع ارتباط آن با جانشینان بعد پیامبر ص با استناد به منابع کهن تاریخی و روایی و رجالی فریقین بیان می‌کند.
نویسنده بعد از معرفی برخی از آثار مکتوب در باره اهل ردّه و منابع تاریخی مسلمانان، این موضوع را در قالب هشت فصل سامان داده است: پیشینه ارتداد در عصر پیامبر (صلی الله علیه و اله و سلم)، جنگ‏های ردّه و بحران جانشینی، مدعیان دروغین پیامبری، شورش یا ارتداد بحربیتیان، اندیشه شیعی در میان حضرموتیان، مالک بن نویره در جستجوی جانشین پیامبر، گونه‏ ها و انگیزه ‏های ارتداد، موضع حضرت علی(علیه السلام) و جنگ‏های ردّه , از موضوعات مطروحه در این کتاب می‌باشد.تاریخ : پنجشنبه 25 آبان 1396 | 11:37 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات


   

تاریخ : پنجشنبه 25 آبان 1396 | 11:19 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات


              

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل ‌کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر ‌عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان امروزاز افتخارآفرینی باشگاه‌های کتابخوانی اداره کل کتابخانه‌ها در اختتامیه جام باشگاه کتابخوانی خبر داد و افزود: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی یک طرح ملی در عرصه ترویج و تبلیغ فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت می‌پردازد.

دکتر زارعی، با اشاره به اینکه جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی  یک طرح ملی در عرصه ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است، اظهار کرد: هر یک از باشگاه‌ها متشکل از  دست کم 12 کودک یا نوجوان است که زیر نظر یک مربی پس از ثبت‌نام در باشگاه دبیرخانه مرکزی به خرید مبادله، مطالعه، نقد و بررسی تعدادی کتاب مشخص پرداختند.
وی بیان کرد: از اهداف این طرح می‌توان کمک به افزایش سرانه مطالعه، تقویت فرهنگ گفت‌وگو و استدلال، مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در قشر کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: در اختتامیه جام باشگاه‌های کتابخوانی که در محل سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد هشت باشگاه کتابخوانی و 6 عضو باشگاه از اداره کل کتابخانه‌ها به عنوان باشگاه برگزیده انتخاب شدند.

وی افزود: قابل ذکر است در این جام  10 باشگاه از اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و 15 باشگاه از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در سطح استان به رقابت پرداختند.
دکتر زارعی، به اسامی اعضای برگزیدگان باشگاه‌ها و همچنین باشگاه‌های برگزیده به ترتیب اشاره کرد و گفت: اعضای برتر باشگاه کیانادینی، سید ایلیا حسینی، مبینا کستانی خواه از باشگاه کتابخانه مرکزی و تارا ارغوانی، یگانه پرستش، فاطمه ابراهیمی از باشگاه آمادای انتخاب شدند.

وی با اشاره به باشگاه‌های برتر، افزود: باشگاه کتابخوانی آمادای با مربیگری طاهره صمدی آزاد، باشگاه کتابخوانی مرکزی با مربیگری سارا ولی خرم، باشگاه کتابخوانی دانشجو با مربیگری فرشته دولتی، باشگاه کتابخوانی بال‌های کاغذی (2) با مربیگری پریسا شاهرخی، باشگاه کتابخوانی بوستان دانایی با مربیگیری میترا قربانی، باشگاه کتابخوانی حیقوق نبی با مربیگری معصومه بیات، باشگاه کتابخوانی پارسیان با مربیگیری مائده خدا بنده‌لو، باشگاه کتابخوانی صدرا با مربیگری زهرا سمیعی مصلح و باشگاه کتابخوانی قاصدکان دانایی با مربیگری سارا زمانی مقدم برتر انتخاب شدند

برچسب ها: باشگاه کتابخوانی،

تاریخ : پنجشنبه 25 آبان 1396 | 11:02 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

Image result for ‫پیام تبریک روز دانش آموز‬‎تاریخ : شنبه 13 آبان 1396 | 01:25 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

 

Image result for ‫معرفی کتاب روز خدا‬‎

 

روز خدا (بررسی علل و خاطرات نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی)

نویسنده: محمّدهاشم پوریزدان‌پرست

نـاشـر: سوره مهر


وقتی خدا بخواهد یک هدف الهی محقق شود؛ حتّی اگر دشمنان تا بُن دندان مسلّح، به انواع امکانات مادّی مجهّز شوند کاری از پیش نخواهند برد و عاقبت «روز خدا» فرا می‌رسد.

حماسه آگاهانه دانشجویان قهرمان در ۱۳ آبان ماه سال ۱۳۵۸ یکی از روشن‌ترین مصداق‌های این کلام بلند امام خمینی رحمت‌الله علیه است: «اسلحه‌داران نادان، هرگز نخواهند توانست بر اراده یک ملت حاکم گردند.»

وقتی آمریکایی‌ها که با پیروزی انقلاب اسلامی به‌شدت خسارت دیده بودند و دستشان از منافع استراتژیک‌ترین کشور وابسته به آمریکا (ایران) کوتاه شده بود با همه عوامل پیدا و پنهان خود، دست به کار انجام کودتایی علیه انقلاب نوپای اسلامی شدند؛ بصیرت و تدبیر جوانان انقلابی آخرین بازمانده‌های ملعونشان را از خاک پاک وطن ریشه‌کن و نقشه‌هایشان را نقش بر آب کرد. اراده و بصیرت ملّت شریف ایران موجب شد، ساختمان دیپلماتیکی که حیات خلوت آمریکا در ایران محسوب می‌شد، امروز به یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت ایران تبدیل شود.

«روز خدا» خاطرات روزشمار سید محمدهاشم پوریزدان‌پرست از دانشجویان پیرو خط امام از نخستین روزهای تسخیر لانه جاسوسی است.

کتاب  «روز خدا» با بررسی علل و زمینه‌های تسخیر سفارت آمریکا درایران آغاز می‌شود و به موضوعاتی چون قائله گنبد، عدم همراهی دولت موقت با سیاست‌های انقلاب اسلامی و مروری بر فعالیت‌ها و ترور شهید مطهری و نیز فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی بنی صدر و رحلت آیت‌الله طالقانی می‌پردازد.

متن این کتاب در ادامه شامل روزشمار ۲۴ روز از حضور راوی در لانه جاسوسی است که شامل روزنوشت‌های وی درباره مشاهدات خود در این مکان است.

نویسنده کتاب بیان می‌کند: «برنامه‌ریزی تسخیر لانه جاسوسی، توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و پلی تکنیک (امیرکبیر) انجام شد و آن‌ها از دانشجویان دانشگاه‌های تهران و ملّی (دانشگاه شهید بهشتی) برای اجرای برنامه دعوت کرده بودند.»

این کتاب دریچه‌ای تازه به وقایع تسخیر لانۀ جاسوسی و  روز ۱۳ آبان را به روی خواننده می‌گشاید و او را از نمایی نزدیک با اتفاقات آن روزها آشنا می‌کند. با توجه به اینکه گزارشات به صورت روزشمار نوشته شده، جزئیات حوادث و حس و حال آن  به خوبی به مخاطب انتقال می‌یابد، همینطور متن نسبتاً کوتاه گزارش‌های روزانه نیز بر اثربخشی آن افزوده است.

از جذاب‌ترین قسمت‌های دیگر کتاب، پی‌نوشت پایانی است که در آن یک معرفی نسبتاً مختصر و البته بسیار مفید از بیش از ۱۲۰ شخصیت مطرح رژیم پهلوی و انقلاب اسلامی که هر یک به نحوی با این حادثه مرتبط بودند ذکر شده است.تاریخ : شنبه 13 آبان 1396 | 12:44 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

آبان؛ روز دانش آموز

سیزده آبان که در مبارزه و قیام دانش آموزان متعهد و بیدار بر ضد رژیم شاه و حامیان آن به ویژه استکبار جهانی ریشه دارد، نشانه آن است که این قشر آگاه و متعهد، در راه رسیدن به اهداف والا و عظیم انقلاب اسلامی، چه در زمان طاغوت و چه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

- نامگذاری روز دانش‌آموز

روز دانش‌آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان هر سال. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی می‌باشد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. به منظور گرامی‌داشت این روز، ۱۳ آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده است.

 

- وقایع 13 آبان سال 1357

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا نمودن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند.

 

ساعت یازده صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالیکه به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند.

 

                              روز دانش آموز,روز دانش آموز چه روزی است,13 آبان روز دانش آموز

دانش آموزان در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند

 

حضرت امام در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادیخواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم».

 

- دانش آموزان و مبارزه ملی با استکبار
بی گمان، دانش آموزان آگاه و رشید ما در مبارزه با استکبار، همواره نقشی فعّال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند. این عزیزان بودند که در 13 آبان 1357 از آیینه احساس و شعور مردم انقلابی و مسلمان ایران غبار برگرفتند و هویت مسلمانی، خوداتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان آموختند. این نوجوانان دانش دوست بودند که با شعارهای کوبنده و مشت های گره خورده، پایه های حکومت مزدور پهلوی را سست کردند و لرزه بر اندام زمام داران کاخ های کفر انداختند.

این جوانان شجاع بودند که با قیام خویش، به مستضعفان آموختند که برای به دست آوردن حقوق از دست رفته خود، باید با ستم گران جهانی بستیزند. اینک و با توجه به آن رشادت ها و حماسه آفرینی ها، بر دانش آموزان ماست که سهم مهمی در مبارزه با استکبار بر عهده گیرند و هم چون گذشته، از پیش گامان این قیام ملّی باشند.

 

- پیام روز سیزدهم آبان
یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان است. این روز باشکوه بدین سبب روز «دانش آموز» نامیده شد، تا خاطره فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر گیتی باشد که با ابرقدرت های چپاول گر به مبارزه بی امان بپردازند و عزّت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند. روز سیزدهم آبان به همه مستضعفان جهان آموخت که بر ضد مستکبران قیام کنند و حقوق از دست رفته خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند. پیام روز سیزدهم آبان به مسلمانان این است که: تنها در برابر پروردگار جهانیان و مکتب توحید به نماز بایستند و فقط در پیش گاه خدا به کرنش بنشینند و تا همیشه زمان در برابر ظلم و زورگویی ابرقدرت ها سرتسلیم فرود نیاورندتاریخ : شنبه 13 آبان 1396 | 12:27 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات


«تن‌تن و سندباد»

نوشته محمد میرکیانی و تصویرگری محمدحسین صلواتیان

انتشارات قدیانی / ۱۶۰ صفحه

سرنوشت و داستان‌های شخصیت‌های کارتونی همیشه برای کودکان و نوجوانان جذاب بوده‌اند. این بار و در قالب این کتاب، تَن‌تَن است که در ادامه‌ ماجراجویی‌هایش با همراهی دوستان همیشگی‌ خود؛ میلو، کاپیتان هادوک و پروفسور تورنسل به سفری دیگر می‌رود.آنها پس از سفر به نقاط مختلف جهان و خلق داستان‌های گوناگون به عنوان جهانگرد،میهمان مردم شرق می‌شوند. اما پس از مدتی مشخص می‌شود هدف آن‌ها یافتن افسانه‌های شرق و غلبه بر آن‌ها است. تن‌تن و دوستانش به هر نقشه و وسیله‌ای می خواهند در این داستان جدید پیروز شوند، اما در این میان سندباد با همراهی افسانه‌های شرقی به مقابله با مهاجمان برمی‌خیزد. تن‌تن که خود را در حال شکست می‌بیند به ناچار مجبور می‌شود تا از دیگر قهرمان‌های غربی کمک بخواهد و پای افسانه‌هایی مثل سوپرمن، تارزان و کینگ‌کنگ نیز به داستان باز می‌شود. باقی داستان نیز آنقدر پر افت و خیز و جذاب است که نمی گذارد خواننده کتاب را تا انتها بر زمین بگذارد.تن‌تن و سندباد را می‌توان یک اثر ویژه در حوزه‌ ادبیات نوجوان به‌شمار آورد.


کتاب تن تن و سندباد را می توان یک کتاب استراتژیک در حوزه ی ادبیات نوجوان به شمار آورد. این کتاب که در سال ۱۳۷۰ نگارش شده است، با نگاهی دقیق و نافذ مسئله ی نوظهور زمان خود را به عنوان موضوع و هسته ی اصلی داستان برگزیده است. هدف نویسنده از خلق چنین داستانی، پرداخت استعاری و غیرمستقیم به مسئله ی «تهاجم فرهنگی» غرب به شرق است. جالب آنکه در ابتدای دهه ی هفتاد، مسئله ی تهاجم فرهنگی امری واضح و قابل رؤیت برای همگان نبود و حتی علی رغم تأکیدات فراوان رهبرانقلاب، این امر برای طیف وسیعی از دست اندرکاران و مسئولان گنگ و نامفهوم بود...

کتاب «تن تن و سندباد» اثری خیالی و استعاری از تقابل دو شخصیت تن تن و سندباد به نمایندگی از دو فرهنگ غرب و شرق است. این کتاب سال ها پس از پایان مجموعه داستان های تن تن، توسط «محمد میرکیانی» خلق و نگارش شده است. کتاب داستان تقابل افسانه های کهن مشرق زمین و داستان های خیالی غرب با زبانی استعاری و در قالب واقع گرایانه است. شخصیت هایی نظیر سندباد، علی بابا و ... که روزگاری سکه ی رایج بازار نقال ها بودند و در دل داستان های خود نکته های پندآموز داشتند، در این کتاب به مصاف قهرمان های پوشالی و بزرگنمایی شده ی غرب می روند. هر کدام از این دو گروه به عنوان نماینده های فرهنگ خود در کتاب معرف می شوند. در مقابلِ قدرت های بی منطق و بزرگنمایی شده ی قهرمان های غرب، افسانه های شرق راه هایی منطقی و عاقلانه در پیش می گیرند و در برابر تهاجم و خوی خشونت طلبی آن ها، با صبر و اتحاد سرزمین شان را نجات می دهند. در حقیقت میرکیانی تلاش کرده است حقیقتی تاریخی را در قالب یک داستان خیالی برای نوجوانان بازگو کند. داستان تهاجم تکراری غرب بر سرزمین های شرقی و استعماری که بر کشورهای آسیایی و آفریقایی گذشته است، این بار در شکلی جدید و با هدف سیطره بر فرهنگ و اندیشه در تن تن و سندباد روایت می شود.

کتاب تن تن و سندباد نمونه ای موفق از نگاه اجتماعی یک هنرمند و دغدغه ی او درباره ی حفظ فرهنگ بومی کشور در دهه ی هفتاد است، میرکیانی با نگاهی دقیق از کارکرد ماهواره و خدمت ابزاری آن به دگرگونی فرهنگی مطلع شد و این مسئله را در کتاب خود به شکل داستانی مطرح کرده است. در جایی در انتهای کتاب، پس از شکست تن تن و دوستانش، کاروان سندباد به شهری می رسند و می فهمند که این بار غربی ها از آسمان حمله کرده اند، چنین می خوانیم: علاءالدین پرسید: «چطور از آسمان حمله کرده اند؟» پیرمرد آهی کشید و گفت: «می گویند با ماهواره. صنعت این قرن است. آن ها اینبار از بالا به سرزمین قصه های مشرق زمین حمله کرده اند. می گویند قصد کرده اند با این دستگاه همه چیز ما را عوض کنند. می خواهند رنگِ رو، زندگی، حرف زدن، راه رفتن، خورد و خوراک؛ پوشاک و همه چیز ما را به جانبی که خودشان صلاح می دانند ببرند.»
حالا اما در دهه ی چهارم انقلاب اسلامی، در سال هایی که هجمه ی تهاجم فرهنگی نسبت به سال های قبل به مراتب بیشتر شده است و ابزارهای رسانه ای جدیدتر و پیچیده تری برای تسلط و یکسان سازی فرهنگی به میدان آمده است، نوجوان انقلاب اسلامی همچنان چشم انتظار خلق «تن تنو سندباد» های زمانه ی خود است. آثاری که او را با هویت خود آشنا سازد.

سال ۱۹۲۹ میلادی، «ژرژ رمی»، نویسنده ی بلژیکی برای نخستین بار داستانی مصور را با عنوان «تن تن در سرزمین شوراها» منتشر کرد. در این کتاب خبرنگار به اسم تن تن به همراه میلو که سگ خانگی اش است به شوروی که نماینده و قطب کشورهای بلوک شرق بود سفر می کند و در می یابد که افرادی ستمگر و نادان در آن حکومت می کنند که هیچ پیشرفت اقتصادی به وجود نیاورده اند. پس از انتشار این کتاب و استقبالی که از آن در غرب شد، مجموعه های بعدی تن تن نیز نگارش و به سرعت ترجمه شد. شخصیت ماجراجو و جذاب تن تن با مدل موهای خاص خود که به همین نام نیز معروف شد، در بین نوجوانان جهان طرفداران زیادی پیدا کرد و خیلی زود به عنوان نماد یک جوان جذاب و باهوش غربی تکثیر شد. در این میان اما تصویر خشن و بدی که از روس های کمونیست، قبایل بومی کنگو، سیاهپوستان امریکا، نژادهای جنوب شرقی آسیا و ... در مجموعه آثار تن تن نشان داده می شد حاکی از ترویج نگاه برتر و بالاتر غرب بر دیگر فرهنگ ها بود. تن تن به هرجایی که سفر می کرد، مردمی را می دید که گرفتار مشکلی هستند و مانند همه داستان ها و فیلم های آمریکایی و غربی، این او است که در نقش «ناجی» وارد شده و با همراهی دوستانش آن مشکل را برطرف می کند. تن تن را می توان یکی از نمونه های موفق از نمادی برای تبلیغ و ترویج یکسان سازی فرهنگی در جهان آن زمان به حساب آورد.

در متن  تقریظی که از مقام معظم رهبری در مورد این کتاب  آمده است: «من هم همین قصه را همیشه تعریف می‌کردم!حیف که خیلی‌ها آن را باور نداشتند. حالا خوب شد، شاهد از غیب رسید! راوی این حکایت که خود همه چیز را به چشم خود دیده، حکایت تن‌تن و سندباد را چاپ کرده است.حالا دیگر کار من آسان شد! همین بس است که نسخۀ این کتاب را به همۀ بچه‌ها بدهم...»


برچسب ها: کتاب" تن تن وسند باد،

تاریخ : دوشنبه 1 آبان 1396 | 01:44 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
                       

                        
       
                          

                       

                    

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سارا زمانی مقدم؛ مسئول کتابخانه عمومی آیت الله ربانی شاهنجرانی، عنوان کرد: کودکان سرمایه‌های اصلی هر جامعه هستند که مراقبت‌های فکری، مهارتی و تقویت دامنه تعلیم و تربیت آنان گنجی برای آینده کشور است و اهمیت دادن به این قشر آینده‌ساز جامعه را به سمت سلامتی می‌برد.
زمانی مقدم، با اشاره به اینکه شعار هفته کودک سال 96؛ "هر کودک نشانی از خداست"، اظهار داشت: با انجام کارهای فرهنگی سالم و مفید به منظور شاد کردن و مرتفع کردن بخشی از نیاز کودکان می‌توان به داشتن جامعه‌ای امن و سالم امیدوار بود.
وی، ادامه داد: به مناسبت هفته بزرگداشت کودکان با همکاری اعضای باشگاه کتابخوانی "قاصدکان دانایی" نشست کتاب‌خوان ویژه کودکان برگزار گردید که در این نشست شش نفر به معرفی کتاب به شرح زیر پرداختند.
«جوجه اردک زشت»/ نوشته: کریستین آندرسن/ ارائه شده توسط: عارفه کوکبی ویسی؛ «فرشته‌های مراقب»/ نوشته: سمیه محمدی پناه/ ارائه شده توسط: ستایش مرادی؛ «روزی که آموس بیمار شد»/ نوشته: فلیپ سی .استید/ ارائه شده توسط: زهرا قاسمی نژاد؛ «سفیر نور»/ نوشته: علیرضا محمدی پناه/ ارائه شده توسط: نر گس خورشیدی؛ «مهمان کوچک»/ نوشته: مسلم ناصری/ ارائه شده توسط: فاطمه معصومی سیار؛ «آهو و شکارچی»/نوشته: مسلم ناصری/ ارائه شده توسط: زهرا رضایی افضل.
زمانی گفت: از دیگر برنامه‌های اجرا شده در این هفته برگزاری جلسات قصه‌گویی ویژه خردسالان و کودکان، اهدا کتاب به خردسالان و برگزاری مسابقه نقاشی بود.

 

برچسب ها: کودک،

تاریخ : دوشنبه 1 آبان 1396 | 01:33 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه
  • كد ماوس

    
  • پی دی سی