به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پس از انتشار هفت جلد از کتاب «هدهد سفید» که با استقبال اعضای نوجوان کتابخانه‌های عمومی همراه شد، جلد هشتم این کتاب نیز با ارائه مطالبی به منظور آشنایی هرچه بیشتر و بهتر نوجوانان با کتاب و کتابخانه، از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به صورت الکترونیکی منتشر و در دسترس علاقه‌مندان در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور قرار گرفت.

هشتمین جلد از کتاب «هدهد سفید» با بخشی با عنوان «آوازهایم برای تو» آغاز می‌شود که در آن داستان کوتاهی از فریدون عموزاده خلیلی با عنوان «روز هفتم قرنطینه» را می‌خوانیم. عموزاده خلیلی در ابتدای این بخش در یادداشتی کوتاه با گرامیداشت یاد مرحوم سوسن طاقدیس، نویسنده شناخته شده حوزه کودک و نوجوان، به بازگویی خاطره‌ای از اولین برخورد خود با مرحوم طاقدیس پرداخت.

در ادامه در بخش دیگری از این جلد اشعاری از حسین تولایی با عنوان «عطر تو» و زهرا موسوی با عنوان «سرو انقلاب» و داستان‌هایی از نسترن فتحی با عنوان «پنجره‌های روشن پر از شمعدانی» مریم شجاعی با عنوان «چشم‌های سمانه» آمده است. همچنین گزارشی از راه‌اندازی شبکه مجازی کتابخوانان، گزارشی از معرفی چند کتابخانه عمومی دیدنی برای بچه‌ها و معرفی چند کتاب داستان جذاب ویژه نوجوانان، بخش دیگری از جلد هشتم هدهد سفید را تشکیل می‌دهد.

در بخش «کارگاه یک هفت دو» از این جلد داستانی از نسترن فتحی با عنوان «اسیر دست سرنوشتی نامعلوم» آمده و پس از آن گزارشی از برگزاری و تقدیر از برگزیدگان کارگاه «شوق نقاشی» ارائه شده است. مطلب جالبی با عنوان «ته دیگ یا تست شخصیت» نوشته احمد اکبرپور و داستانی کوتاهی خواندنی از محمدرضا شمس با عنوان «مردی که یک روز گم شد» نیز در ادامه این مطالب آمده است.

«بیست هزار فرسنگ زیر دریا» از دیگر بخش‌های جذاب و خواندنی کتاب «هدهد سفید» است که در این شماره، به ماجراهای عجیب و غریب گذراندن تعطیلات بین قفسه‌های کتاب با عنوان «تنها در کتابخانه» اختصاص دارد؛ در این بخش از بچه‌ها خواسته شده که تصور کنند پیش از تعطیلات عید نوروز دور از چشم کتابدار کتابخانه وارد مخزن کتابخانه شده‌اند و کتابداران بدون اطلاع از کتابخانه خارج و درها را قفل کرده‌اند. تعدادی از اعضای نوجوان کتابخانه‌های عمومی نیز داستان‌های خود را از قرار گرفتن در این موقعیت نوشته‌اند که می‌توانید آنها را در این بخش بخوانید.

نامه نگاری بچه‌ها با نویسنده‌های مورد علاقه‌شان بخش انتهایی این کتاب است که در آن نامه‌ای از یکی از نوجوانان عضو کتابخانه به سرور کتبی و پاسخ محمدرضا مرزوقی به نامه یکی از اعضا آورده شده است.

جلد هشتم از کتاب هدهد سفید را از اینجا دریافت کنید.


برچسب ها: هد هد" سفید" کتابخوانی،

تاریخ : چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 | 10:04 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
                                                        معرفی و بررسی کتاب «علی از زبان علی (ع)» - خبرگزاری مهر | اخبار ...

مفهوم امامت را باید از آغاز درک نمود. و آغاز علی علیه السلام است... هم او که سرانجام نیز هست...

باید نامه تاریخ را خوب خواند، به خصوص آن‌جا که با اعتقادات و دین انسان گره می‌خورد. «علی از زبان علی» از دقیق‌ترین و خواندنی‌ترین زندگی‌نامه‌ها درباره امیرالمؤمنین علیه السلام است که نویسنده با استفاده از منابع دست‌اول و مطمئن شیعه و اهل سنت به نگارش آن پرداخته است.

در کشور ما شاید عشق به امیرالمؤمنین و امام حسین علیهمالسلام به صورت استثنائی و خاصی به چشم می‌خورد و این خود وظیفه دوست‌داران و محبین اهل بیت را در قبال شناخت صحیح از زندگی ایشان بیشتر می‌کند. کتاب «علی از زبان علی یا زندگِی و زمانه امیر مؤمنان علیه السلام از زبان خودش» با قلمی استادانه و نگاهی دقیق نوشته شده است. در این اثر خبری از پیچیده گویی‌های متون تاریخی نیست و در عین حال با صلابت هرچه تمام‌تر و ایجازی مثال زدنی به وقایع و اتفاقات مرتبط با زندگی و زمانه حضرت علی علیه السلام می‌پردازد. نویسنده در این اثر کوشیده تا حوادث و رخدادهای زندگی حضرت علی علیه السلام را با زبانی ساده و به شیوه‌ی روایی از لحظه تولد تا شهادت ایشان شرح دهد.

پاسخ به برخی از مهمترین شبهات از تاریخ زندگانی امیرالمؤمنین، نظیر دلایل صرف نظر کردن حضرت از جنگیدن در مسئله خلافت رسول خدا صلوات الله علیه و آله یا دلایل پذیرش حکمیت در حالی که حضرت خود را بر حق می‌دانستند، آن هم از زبان خود حضرت و به نقل از منابع معتبر از نقاط قوت کتاب محسوب می‌شود.

پیوستگی و انسجام درونی که در موضوعات و متن کتاب وجود دارد ذهن مخاطب را از آشفتگی می‌رهاند و با سیر منظم تاریخی که در سراسر آن به چشم می‌خورد خواننده را تا پایان کتاب همراه می‌سازد.

این اثر با توجه به اهمیت موضاعات طرح شده و نگاه جامعه‌شناختی خود به اتفاقات تاریخی زمانه آن حضرت نقشه راهی است که تاریخ انقضا ندارد و برای تمام دوران‌ها، به ویژه دوران کنونی، چراغ هدایت است.

این اثر ارزشمند از ۱۰ فصل: دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت‌ها و دوران شهادت تشکیل شده است. قلم روان، بیان متفاوت و نحوه روایت حجت الاسلام محمدیان در کتاب «علی از زبان علی» به قدری چشمگیر است که مخاطب را مجذوب کشش داستانی و انسجام و پیوستگی محتوایی خود می‌نماید و میتواند پاسخگوی بسیاری از سؤالات تشنگان معارف اهل بیت علیهم السلام باشد.

                                                                                        شکلک متحرک ادامه مطلب


ادامه مطلب
تاریخ : یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 | 11:42 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
                              
در پی انتشار خبر مرحله اول بازگشایی کتابخانه های عمومی سراسر کشور سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد توضیحاتی ارائه کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد هادی ناصری طاهری در توضیح نحوه بازگشایی کتابخانه های عمومی گفت: در مرحله اول بازگشایی که از روز ٢٩ اردیبهشت انجام خواهد شد صرفا کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی به صورت نوبتی در شیفت های ۴ ساعته در محل کتابخانه حاضر خواهند شد و ابتدا با همکاری روسای شهرستان ها اقدامات اولیه بهداشتی و تجهیز کتابخانه به وسایل و مواد ضدعفونی را انجام خواهند داد.

وی افزود:‌ اقداماتی نظیر ساماندهی منابع کتابخانه فعالیت های فضای مجازی و ارایه خدمات غیر حضوری به اعضا از دیگر خدمات این دوره از بازگشایی خواهد بود.

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد تاکید کرد: ارائه خدمات کتابخانه ای حضوری برای اعضا در این زمان به جهت رعایت فاصله گذاری هوشمند اجتماعی امکان پذیر نیست و ان شاء الله پس از طی مرحله مهار بیماری کویید ١٩، با رعایت پروتکل های خاص بهداشتی خدمات حضوری کتابخانه به اعضا نیز از سر گرفته خواهد شد.

ناصری در خصوص تمهیدات لازم برای حفظ سلامت همکاران و کتابداران گفت: پیش بینی های لازم انجام شده و مواد ضد عفونی کننده و ماسک و شیلد در اختیار همکاران قرار خواهد گرفت. پروتکل‌های بهداشتی خاص هم تدوین شده و در اختیار اداره کل های استانی قرار گرفته است. همچنین برای همکارانی که شرایط خاص دارند از جمله معلولیت و یا بیماری های زمینه ای یا بانوانی که در ماه پایانی بارداری هستند، معافیت حضور در نظر گرفته شده است. 

سرپرست اداره کل روابط عمومی نهاد در خصوص مناطقی از کشور که شرایط حاد دارند هم گفت: تا امروز با توجه به شرایط و اعلام ستاد ملی کرونا استان خوزستان شامل بازگشایی در این مرحله نخواهد شد و هر زمان ستاد ملی کرونا نقاط دیگری از کشور را هم مشخص کند مطابق اعلام ستاد ملی و استانی کرونا عمل خواهد شد.

تاریخ : شنبه 27 اردیبهشت 1399 | 11:34 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظراتبه گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سید سعید شاهرخی استاندار همدان در جلسه شورای برنامه ریزی استان همدان که روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه برگزار شد، از عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به دلیل اقدامات انجام شده در راه تحقق اهداف توسعه‌ای سند راهبردی و عملیاتی استان در عرصه‌های مختلف عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با اهداء لوح تقدیر قدردانی کرد و از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به عنوان دستگاه برتر در سال ۹۸ پس از ارزیابی اقدامات انجام شده، یاد شد.

متن پیام به شرح زیر است:

سرکار خانم عاطفه زارعی

 مدیرکل محترم کتابخانه های عمومی استان همدان

سلام علیکم با صلوات بر محمد و آل محمد(ص)، خداوند قادر منان را شاکریم که در سال مزین به نام جهش تولید به ما نعمت قدردانی و تقدیر از عزیزانی که همواره با عزمی راسخ در پرتوی از صداقت و تبلوری از مشارکت و بارقه‌هایی از مسئولیت پذیری، با رویکرد آفریدن بهتر و برتر جهت تحقق اهداف توسعه‌ای سند راهبردی و عملیاتی استان در عرصه‌های مختلف عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تلاش می‌کنند را ارزانی فرمود. بی‌گمان سند راهبردی توسعه استان همدان چراغی روشن در راه پیشرفت و تعالی این استان است که به دستان توانمند شما عزیزان به عرصه ظهور رسیده است. در همین راستا بر خود لازم می‌دانم از تلاش و کوشش جنابعالی در تحقق اهداف سند یادشده صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم.

 امید است در سایه عنایات ایزد منان موفق و موید باشید.

 لازم به توضیح است که مراتب به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت استحضار ارسال خواهد شد.

سید سعید شاهرخی

 استاندار

                                          
تاریخ : شنبه 27 اردیبهشت 1399 | 11:31 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

                                                                                                                                                


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی صبح پنج شنبه در جمع خبرنگاران با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی(ع) و چهلمین روز درگذشت شهید والا مقام حاج میرزا محمد سلگی اظهار کرد: بسیار خرسندیم که کتاب ارزشمند آب هرگز نمی‌میرد توسط نویسنده گرانقدر سردار حمید حسام تدوین شد و امروز ما به  گنجینه بزرگی دسترسی داریم.وی با بیان اینکه تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب آب هرگز نمی‌میرد اهمیت این اثر سترگ را به خوبی نشان می‌دهد افزود: به همین دلیل برای استفاده بینادلان گویا سازی این کتاب در بخش نابینایان کتابخانه مرکزی در دستور کار قرار گرفت.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: این کتاب هم اکنون در اختیار نابینایان عزیز قرار دارد و می‌توانند از آن استفاده کنند.
زارعی خاطرنشان کرد: گویا سازی این کتاب از اواخر بهمن ماه سال گذشته با حضور سردار شهید حاج میرزامحمد سلگی آغاز شد و همه مجموعه توان خود را به کار گرفت تا هرچه سریعتر این اثر به اتمام برسد.گفتنی است کتاب آب هرگز نمی‌میرد، توسط امیرابوالفضل کتابی گویا سازی شده و تدوین آن توسط هما خانجانی مسؤول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی صورت گرفته است.


تاریخ : شنبه 27 اردیبهشت 1399 | 11:29 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
کتاب «بر مدار آفتاب» درباره سیره و سبک زندگی امام رضا(ع) منتشر شد ...                          
             

نویسنده: محمد حسین پور امینی


آنچه در زندگی امام رضا (ع) همچون دیگر معصومان آشکار است و می توان به آن به عنوان محوری در الگوگیری تکیه کرد، همه جانبه بودن سیره و سخن ایشان است که پیروی عملی از رهنمود های الهی امام می تواند ما را به جمعیتی در شیوه زندگی رهنمون سازد.این اثر با ارائه گوشه ای از حیات طیبه رضوی در ساحت های ارتباط با خدا، حجت خدا، خویشتن، خانه و خانواده، جامعه و بهداشت و سلامت، بر آن است تا سبک زندگی مومنانه را با تکیه بر سیره امام رضا (ع) بیان کند تا همگان بر مدار آن، شیوه زیستن را مشق کنند. کتاب «بر مدار آفتاب»  دربرگیرندهٔ موضوعات متعددی است پیرامون زندگی و سیرهٔ عالم آل محمد، امام علی بن موسی الرضا علیه السلام. امید آنکه نعمت بی نظیر زیارت پارهٔ تن رسول الله (ص)  را با بهره گیری از اندیشه و کلام و سیرهٔ آن امام همام به فرصتی برای تأمین نیازهای معنوی و فکری خود تبدیل کنیم و مطالعهٔ این اثر، زمینه ای باشد تا توشه های سعادت و کمال را برای دنیا و آخرت خود برگیریم.این کتاب یکی از منابع دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی می باشد لذت مطالعه این کتاب و شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را از دست ندهید

برچسب ها: دهمین" جشنواره" رضوی،

تاریخ : پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 | 11:10 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات
          


دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی امسال به صورت کاملا مجازی برگزار می شود. علاقه مندان جهت دریافت

منابع و شرکت در مسابقه به سایت www.smakpl.ir مراجعه فرمایند.


تاریخ : یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 | 12:16 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

منابع معرفی شده در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی

در فراخوان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده که بر این اساس در رده «کودک» (۴ تا ۱۲ سال) کتاب‌های «گنبد خورشید» نوشته معصومه مهری از انتشارات بنیاد امام رضا علیه‌السلام، «زندگی حضرت معصومه سلام‌الله علیها» نوشته سید محمد مهاجرانی از انتشارات کتابک و همچنین در بخش ویژه این رده سنی، کتاب  «ده قصه از امام هادی علیه‌السلام برای بچه‌ها» نوشته جعفر ابراهیمی از انتشارات قدیانی برای این رده سنی معرفی شده است.

در رده سنی «نوجوان» (۱۳ تا ۱۷ سال) نیز آثاری با عناوین «ستاره من: چهل قصه از زندگی امام رضا علیه‌السلام» نوشته ناصر نادری از انتشارات به نشر، «نشانه‌ها : قصه‌هایی از زندگی امام رضا علیه‌السلام» نوشته ابراهیم حسن‌بیگی از انتشارات به نشر و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب «مژده گل: داستان هایی از زندگی امام هادی علیه‌السلام» نوشته محمود پوروهاب از انتشارات کتاب جمکران به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.

همچنین در رده سنی «جوان و بزرگسال» (۱۸ سال به بالا) شش کتاب «امام رضا علیه‌السلام (تاریخ و سیره)» نوشته محمد باقر پورامینی از انتشارات معارف، «امام رضا علیه‌السلام و ایران» نوشته سید حسین حر از انتشارات معارف، «برمدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی» نوشته محمدحسین پورامینی از انتشارات معارف، «شاهچراغ علیه السلام» نوشته جلیل عرفان‌منش ازدفتر پژوهش‌های فرهنگی و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب‌های «خورشید رهنمای: پژوهشی در زندگانی و سیره امام هادی علیه‌السلام» نوشته ابوالفضل هادی‌منش از انتشارات بهار دل‌ها و «حکمت‌های نقوی: ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام هادی علیه‌السلام» نوشته جواد محدثی از انتشارات به‌نشر معرفی شده است.

تاریخ : یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 | 12:10 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

راهنمای شرکت در جشنواره برای بخش کودک (۴ تا ۱۲ سال/ متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴)

در این بخش کودکان عزیز می‌توانند در سه قالب نقاشی، فعالیت گروهی، پویش کتابخوان با توجه به شرایط زیر شرکت کنند. کودکان عزیز برای شرکت در قالب «نقاشی» می‌توانند تصویر نقاشی خود در سایت جشنواره بارگذاری کنند و یا برگه‌های نقاشی را از طریق مراجعه به یکی از کتابخانه‌های عمومی دریافت و پس از تکمیل به کتابخانه تحویل دهند.

مسابقه‌ نقاشی در رده سنی کودک منوط به خواندن کتاب و ارائه تصویر متناسب با مفاهیم موجود در کتاب با ذکر صفحه مورد نظر است. همچنین کودکان در ترسیم نقاشی از تمامی ابزار نقاشی (مدادرنگی، آبرنگ، مداد شمعی و گواش) می توانند استفاده کنند. تناسب اثر با محتوای کتاب، کیفیت رنگ آمیزی، هنر تصویرگری، خلاقیت و کپی نبودن از آثار کتاب، از موارد مهم در بالا بردن سطح کیفی آثار در این بخش است.

قالب «فعالیت‌های گروهی» از این جشنواره، ویژه کودکان ۹ تا ۱۲سال (متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹) است که علاقه‌مندان به فعالیت‌های گروهی شامل نمایش نامه ‌خوانی(بازخوانی محتوای کتاب بر اساس شخصیت های داستان توسط افراد گروه)، جمع‌خوانی (خوانش گروهی کتاب)، اجرای نمایش (اجرای نمایش یا تئاتر بر اساس محتوای کتاب) و روزنامه کتاب (طراحی و ساخت روزنامه دیواری از محتوای کتاب) تنها می‌توانند به صورت الکترونیک و با ضبط و ارسال فیلم از فعالیت خود که بیانگر محتوای کار باشد، در مسابقه شرکت کنند. گروه‌های علاقه‌مند در بخش فعالیت‌های گروهی باید بین ۲ تا ۵ نفر باشند و تصاویر ویدئویی حداکثر در ۷ دقیقه و حجم ۱۰۰ مگابایت، همراه با معرفی کامل اعضاء در سایت و درج نوع فعالیت ضبط و ارسال گردد. (تمامی موضوعات بخش گروهی باید مرتبط با موضوع جشنواره باشد.)

همچنین کودکان در بخش «پویش کتابخوان» نیز می‌توانند فیلم‌های معرفی، بازگوئی قصه یا خوانش بخش‌های جذاب کتاب را، در قالب پویش کتابخوان و بصورت فردی ارسال کنند. شرکت کنندگان باید توجه داشته باشند هنگام ضبط فایل‌های ویدئویی خود را معرفی کرده و نام کتاب و داستان یا صفحه مربوطه را ذکر کنند و فیلم‌ها در این قالب ترجیحاً به صورت عمودی ضبط و حداکثر در ۵ دقیقه و حجم۷۰ مگابایت در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال شود.تاریخ : یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 | 12:05 ق.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

                     خرید و قیمت کتاب زندگی حضرت معصومه نوشته سیدمحمد مهاجرانی از غرفه ...

نویسنده: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی
انتشارات: کتابک

کودکان به‌ویژه دختران به الگویی مناسب نیاز دارند تا از همان ابتدا در شکل‌گیری رفتارشان اثرگذار باشد. حضرت معصومه علیها السلام از نیکوترین سرمشق‌های دینی برای فرزندان ما به‌شمار می‌روند. آشنایی بچه‌ها با زندگی آن حضرت، بهترین راهی است که می‌تواند آنها را از شیوه‌های رفتاری و سلوک زندگی ایشان آگاه سازد. کتاب پیش رو توانسته است با رعایت ویژگی‌های بصری و زبانی موردنیاز کودکان سهم مهمی در این مسیر داشته باشد و کار والدین دغدغه‌مند را در تربیت دینی فرزندان خود آسان سازد.کتاب «زندگی حضرت معصومه علیها السلام» اثری خواندنی و جذاب برای کودکان است. این کتاب اثری مصور و رنگی است که در ۱۱ بخش کوتاه، زندگی حضرت از تولد تا رحلت را به زبانی ساده همراه با تصایری زیبا برای کودکان روایت می‌کند. عناوین کتاب از این قرار است: گلی در مدینه؛ فاطمه؛ شش سالگی؛ چهار سالِ سخت؛ معصومه؛ بانوی دانا؛ سفر برادر؛ به دنبال برادر؛ شهرِ دوستان؛ یک گل و هزار پروانه؛ به‌سوی آسمان.


 

تاریخ : شنبه 13 اردیبهشت 1399 | 11:54 ب.ظ | نویسنده : سارا زمانی مقدم | نظرات

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه
  • كد ماوس

    
  • پی دی سی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic